Wytwarzanie
WPŁYW WYTWARZANIA ENERGII ELEKTRYCZNEJ I CIEPŁA NA ŚRODOWISKO NATURALNE
Elektrownie PGE GiEK S.A. posiadają wszystkie niezbędne i aktualne decyzje administracyjne w zakresie pozwoleń na korzystanie ze środowiska – w tym najistotniejsze Pozwolenia Zintegrowane potwierdzające, iż zastosowane w Spółce najlepsze dostępne technologie gwarantują dotrzymywanie dopuszczalnych norm w zakresie ochrony środowiska zarówno polskich, jak i obowiązujących w Unii Europejskiej.
Strategia zrównoważonego rozwoju PGE GiEK S.A. oparta jest na trosce o minimalizowanie oddziaływania Spółki na środowisko. Elektrownie PGE GiEK S.A. przywiązują dużą wagę do działań na rzecz ochrony środowiska i ciągłego ograniczania wpływu na nie, gdyż specyfika procesu wytwarzania energii elektrycznej i ciepła sprawia, że przedsiębiorstwa te wielokierunkowo oddziałują na swoje otoczenie.
Spółka mając na uwadze wytyczne konkluzji BAT dostosowała jednostki wytwórcze zmniejszając emisje do wód i powietrza, m.in. poprzez zastosowanie najlepszych dostępnych technik ograniczono emisje SO2, NOx, Hg, HCl, HF, NH3 i pyłu. Poza tym zmodernizowano monitoring oraz rozszerzono go o dodatkowe parametry.
PGE GiEK S.A. podejmuje szereg inicjatyw zmierzających do redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz działania obejmujące ciągły monitoring, raportowanie, weryfikację i prognozowanie skutków zmian klimatu.
Uczestnictwo w systemie Europejskiego Systemu Handlu Uprawnieniami EU ETS („ETS”) (Emissions Trading Scheme) powoduje w sposób naturalny zainteresowanie redukcją emisji. Regularnie podejmowane prace optymalizacyjne w zakresie produkcji prowadzą do systematycznej redukcji emisji jednostkowej (dwutlenku węgla, ale również innych substancji szkodliwych).
Elektrownie PGE GiEK S.A. prowadzą monitoring emisji CO2 do atmosfery i raportują tę emisję wg ujednoliconych zasad. Raportowane roczne wielkości emisji dwutlenku węgla podlegają weryfikacji przez niezależnego audytora systemu. W instalacjach prowadzi się szereg działań modernizacyjnych i inwestycyjnych ograniczających oddziaływanie na środowisko i zmniejszających emisję (jednostkową) CO2:
- optymalizację procesów spalania,
- modernizację istniejących bloków energetycznych, które mają na celu poprawę sprawności wytwarzania,
- zwiększenie efektywności wykorzystania paliw i surowców,
- ograniczenie energochłonności procesów wytwórczych i potrzeb własnych.
W wyniku ww. działań instalacje PGE GiEK S.A. znacząco zredukowały wielkość emisji CO2 w przeliczeniu na jednostkę produkowanej energii.
Wykorzystanie odpadów
PGE GiEK S.A. prowadzi gospodarkę odpadami zgodnie z obowiązującymi regulacjami w tym zakresie. Sposób postępowania z wytworzonymi odpadami jest zgodny z warunkami określonymi w pozwoleniach. Spółka jest mocno zaangażowana w program gospodarczego wykorzystania ubocznych produktów spalania węgla, a zwłaszcza gipsu jako pełnowartościowego produktu powstającego w procesie odsiarczania spalin. Także odpady paleniskowe takie jak popiół i żużel są dziś w dużym stopniu wykorzystywane gospodarczo. Popioły dzięki swym właściwościom fizyko-chemicznym wykorzystywane są między innymi w produkcji materiałów budowlanych jako surowiec do produkcji betonów komórkowych, w robotach ziemnych, do higienizacji osadów ściekowych w oczyszczalniach ścieków oraz do rekultywacji nieczynnych wyrobisk poeksploatacyjnych.
W wyniku odsiarczania spalin metodą mokrą w PGE GiEK S.A. (w Elektrowni Bełchatów, Elektrowni Opole, Elektrowni Dolna Odra, Elektrowni Turów i Elektrowni Rybnik) rocznie wytwarza się ok. 2 250 tys. Mg gipsu, który w 100% jest wykorzystywany gospodarczo – sprzedawany odbiorcom zewnętrznym, służy do produkcji różnego rodzaju materiałów budowlanych.
Zgodnie z wymaganiami rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Europy w sprawie rejestracji, oceny, udzielenia zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów (tzw. Rozporządzenie REACH) w 2010 r. dokonana została w Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA) rejestracja właściwa ubocznych produktów spalania, które wprowadzane są do obrotu przez PGE GiEK (popioły klasyczne, gips z IOS, popioły z biomasy, popioły fluidalne). Prowadzony w Spółce program REACH wpisuje się w przyjętą transformację w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym oraz wychodzi naprzeciw założeniom Polityki Surowcowej Państwa.
Certyfikowane systemy zarządzania
Ustawiczne doskonalenie działalności prośrodowiskowej, poprawa stanu środowiska w najbliższym otoczeniu i przestrzeganie przepisów ochrony środowiska w PGE GiEK S.A. znajduje swoje potwierdzenie w funkcjonujących w Oddziałach oraz Centrali certyfikowanych systemach zarządzania. W Spółce funkcjonuje Model Zintegrowanego Systemu Zarządzania, obejmujący między innymi ustanowiony i wdrożony System Zarządzania Środowiskowego, zgodny z wymaganiami normy PN-EN ISO 14001. Jest to uznawana w skali międzynarodowej norma określająca metody wdrażania efektywnych systemów zarządzania środowiskowego. Podstawowym zadaniem normy ISO 14001 jest wspomaganie ochrony środowiska i zapobieganie zanieczyszczeniom w sposób uwzględniający potrzeby społeczno-ekonomiczne, w myśl idei zrównoważonego rozwoju.