Nasze oddziały

W związku z podpisaną w dniu 28 października 2013 r. pomiędzy PGE GiEK SA oddział ZEDO i SEC sp. z o.o. ramową umową o współpracy przy rozwoju lokalnego rynku ciepła poprzez zwiększenie mocy cieplnej zamówionej,  odbyło się spotkanie mające na celu przybliżenie potencjalnym odbiorcom ciepła oraz instytucjom wydającym warunki zabudowy, tworzącym plany zagospodarowania przestrzennego i projektantom instalacji, korzyści wynikających z przyłączenia się do sieci dystrybucyjnej SEC zasilanej przez źródła oddziału. Spotkanie kierowane było głównie do  projektantów i pracowników Urzędu Miasta Szczecina, odpowiedzialnych za przeprowadzanie inwestycji sieciowych w mieście. - Uważamy, że ta wiedza jest cały czas za mała u ludzi, którzy współpracują z naszą firmą i chcielibyśmy przekazywać im coraz więcej o tym co się dzieje w SEC-u, w mieście,  w zakresie ciepłownictwa, po to aby z lepszą wiedzą mogli projektować, aby inwestycje w przyłącza, w sieci, węzły powstawały – mówi Mariusz Majkut, prezes zarządu SEC.

Wśród poruszonych tematów omówiono  projekt „KAWKA” – czyste powietrze dla Europy, który zakłada obniżenie niskiej emisji, czyli pyłów i dwutlenku węgla, które wytwarzają się w małych paleniskach i piecach na paliwo stałe. Poprzez ten program można otrzymać wsparcie finansowe, czyli bezzwrotną dotację 55 proc. kosztów na modernizację lub budowę instalacji wewnętrznych centralnego ogrzewania i ciepłej wody. Mogą z tego skorzystać przedsiębiorstwa energetyczne, jak SEC, ale i sami mieszkańcy. Przedstawiciel SEC Grzegorz Pietruszewski zapoznał uczestników spotkania ze stanem zaawansowania budowy magistrali średnicowej. Przypomnijmy, że budowa magistrali jest efektem innej umowy zawartej pomiędzy Szczecińską Energetyka Cieplna i PGE GiEK. Wśród korzyści jakie przyniesie nowa inwestycja dla PGE GiEK jest przede wszystkim dociążenie pracy Elektrowni Pomorzany oraz optymalizacja pracy źródeł PGE. Z kolei poprawa bezpieczeństwa energetycznego na lewobrzeżnej części Szczecina oraz możliwość podłączenia obiektów położonych w centrum miasta, poprawiająca jakość powietrza aglomeracji to z kolei korzyści dla odbiorców.

Takie spotkania w ocenie uczestników są bardzo przydatne. - Nasz wydział realizuje inwestycje drogowe, jak i zatwierdza organizację ruchu na potrzeby różnych inwestycji, jak np. dla SEC – mówi jeden z jego uczestników, na co dzień pracownik wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska urzędu miasta Szczecina. - Byłem ciekawy jakie SEC ma plany na najbliższe lata, jak inwestycje przebiegają obecnie, a z drugiej strony byłem ciekaw tego zakładu.
Podczas spotkania została także zaprezentowana prezentacja na temat organizacji struktur GK PGE SA oraz podstawowych parametrów nowego kotła biomasowego w Elektrowni Szczecin.  Jej autorami byli pracownicy oddziału: Marek Jaroszek, główny inżynier ds. wytwarzanie energii oraz Jacek Śniegowski, kierownik wydziału gospodarki energetycznej.
Po części konferencyjnej zaproszono wszystkich uczestników do zwiedzenia Elektrowni Szczecin, prezentując jedno z najnowocześniejszych rozwiązań technicznych w Europie – instalację wytwórczą, opartą na fluidalnym kotle ze złożem stacjonarnym. Wycieczka techniczna spotkała się z dużym zainteresowaniem zarówno przedstawicieli urzędów, jak i dystrybutora ciepła. Na pamiątkę spotkania w Elektrowni Szczecin wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki.

zedolnaodra_site