img_1114.jpg

– Nasza spółka wspiera liczne projekty organizowane w lokalizacjach, w których prowadzimy naszą działalność gospodarczą. Jesteśmy dumni, że obok miejsc pracy, jakie tworzymy dla mieszkańców, realizujemy również projekty związane z promocją nauki, oświaty i czytelnictwa – podkreśla Andrzej Legeżyński, prezes zarządu PGE GiEK.

Tegoroczne Narodowe Czytanie odbyło się w sobotę, 4 września 2021 r., a lekturą jubileuszową była „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Z tej okazji Andrzej Duda, Prezydent RP, tradycyjnie skierował przesłanie, zachęcając do współtworzenia akcji.

– Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania spotkamy się, aby wspólnie czytać Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.[i]

Film z Narodowego Czytania w Bibliotece Publicznej w Gryfinie można obejrzeć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=Gevm_kGzUeI.

Informacje dodatkowe: Gabriela Zapolska napisała „Moralność pani Dulskiej” jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. ­­­­Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później wystawiono ją w Warszawie, a następnie we Lwowie, gdzie autorka osobiście czuwała nad przygotowaniami i brała udział w próbach. Wszystkie te inscenizacje przyjęto z wielkim aplauzem. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również pokazywane w wielu miastach przedstawienia teatrów objazdowych, m.in. realizacje Teatru Gabrieli Zapolskiej, podróżującego po całej Galicji. Moralność pani Dulskiej weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów, wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Odnosiła też sukcesy za granicą. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 r.[i]

 

[i] Źródło: strona kancelarii Prezydenta RP

zedolnaodra_site