10. edycja biegu „Tropem Wilczym” odbyła się 6 marca w ponad 300 miastach na terenie całej Polski. W Gryfinie wydarzenie zorganizowano po raz pierwszy. W biegu wzięło udział około 100 biegaczy oraz zawodników nordic walking, którzy wystartowali na symbolicznym dystansie 1963 metrów – nawiązującym do roku, w którym zginął ostatni, poległy w walce Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek. Spółkę PGE GiEK reprezentowali biegacze z sekcji biegowej PGE GiEK Oddział Elektrownia Dolna Odra.

Bieg Tropem Wilczym jest pięknym nawiązaniem do święta państwowego – Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, który obchodzimy 1 marca. Oddajemy hołd naszym bohaterom narodowym i aktywnie bierzemy udział w święcie, które honoruje i upamiętnia żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego, czcząc ich niezłomną postawę – mówi Andrzej Legeżyński, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa o Żołnierzach Niezłomnych, którą przygotował szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Wystawa zostanie w gryfińskim parku im. Stanisławy Siarkiewicz do końca bieżącego tygodnia.

Grupa PGE od lat angażuje się w upamiętnienie bohaterskich spadkobierców Armii Krajowej. W tym roku PGE została mecenasem biegu „Tropem Wilczym" oraz projektu „Niezłomni i Nieugięci" – upamiętniającego bohaterów podziemia antykomunistycznego.

zedolnaodra_site