W procesie ciągłego betonowania płyty fundamentowej turbozespołu bloku nr 9, który trwał 31 godzin, wykorzystano 2236 m3 betonu. Aktualnie trwa proces pielęgnacji masywu betonowego. Prowadzone są też intensywne prace zbrojarskie płyty fundamentowej turbozespołu bloku nr 10, którego betonowanie będzie realizowane za kilka tygodni.

– Za nami kolejny kamień milowy ambitnego projektu naszej spółki. Budowa nowych jednostek wytwórczych w Elektrowni Dolna Odra jest projektem o znaczeniu strategicznym dla polskiej gospodarki i istotnym z perspektywy obniżenia kosztów transformacji energetycznej. Pozwoli również na wykorzystanie potencjału płynącego z dostępności paliwa dostarczanego do terminala LNG w Świnoujściu oraz planowanej trasy gazociągu Baltic Pipe – podkreśla Andrzej Legeżyński, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Inwestycja w Elektrowni Dolna Odra jest zgodna ze światowymi trendami w energetyce, zakładającymi budowę niskoemisyjnych jednostek wytwórczych. Budowa nowych mocy jest również odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na elastyczne moce wytwórcze w regionie zachodniopomorskim.

betonowanie_bgp_zedo_2_kor.jpg

Niskoemisyjne źródła wytwórcze

Nowe jednostki wytwórcze w Elektrowni Dolna Odra będą nie tylko najnowocześniejszymi w Polsce, ale także znajdą się w ścisłej czołówce najbardziej nowoczesnych elektrowni gazowych w Europie.

Po zakończeniu budowy, w czwartym kwartale 2023 roku, do polskiej sieci popłynie energia wytworzona ze źródła niskoemisyjnego. To oznacza, że bloki gazowe z nawiązką będą spełniały normy środowiskowe wymagane przez Unię Europejską. Ich emisyjność będzie kształtowała się na poziomie około 320 kg CO2/MWh wobec wymaganych norm unijnych na poziomie 550 kg CO2/MWh. Poza tym bloki gazowo-parowe będą w stanie osiągnąć poziom emisyjności nawet trzykrotnie niższy od jednostek węglowych, obecnie funkcjonujących w polskim systemie elektroenergetycznym. 

Nowe bloki gazowo-parowe wyposażone będą w turbiny klasy H. Jednostki tej klasy, w porównaniu do turbin poprzedniej generacji, charakteryzują się przede wszystkim wyższą sprawnością (63 proc. w porównaniu z 59-60 proc.). Nowe bloki będą się cechować także wysoką elastycznością, co ma istotne znaczenie ze względu na dużą moc zainstalowaną lądowych farm wiatrowych na Pomorzu. Produkcja energii w instalacjach wiatrowych jest zmienna, uzależniona od pogody, dlatego nowe bloki gazowo-parowe w Elektrowni Dolna Odra będą stanowiły znaczące wsparcie dla stabilizacji systemu elektroenergetycznego. Nowe jednostki będą w stanie zasilić w energię elektryczną ok. 2,5 miliona gospodarstw domowych oraz pozwolą na dalszą stabilizację sieci lokalnej, spełniając jednocześnie normy środowiskowe w zakresie emisji.

Projekt w Dolnej Odrze zrealizuje konsorcjum firm w składzie General Electric (lider konsorcjum) i Polimex Mostostal, które wygrały przetarg na zaprojektowanie, dostawy, budowę i montaż oraz uruchomienie i przekazanie do eksploatacji dwóch bloków gazowo-parowych wraz z pełną infrastrukturą. Wartość kontraktu wynosi 3,7 mld zł netto. Dodatkowo zamówienie obejmuje 12-letnią umowę serwisową o wartości przeszło 1 mld zł netto. 

betonowanie_bgp_zedo_3_kor.jpg
zedolnaodra_site