Nasze oddziały

​Sokół wędrowny jest zagrożony wyginięciem, a w Polsce jest zaledwie kilkanaście par przedstawicieli tego gatunku. - W 2004 r. zaobrączkowaliśmy pierwsze trzy pisklęta sokoła wędrownego, żeby monitorować tę rozwijającą się populację - mówi Sławomir Sielicki, prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Dzikich Zwierząt  „Sokół" z Włocławka. - Jest to element ogólnopolskiego Programu Restytucji Populacji Sokoła Wędrownego. Po kilkuletniej przerwie w 2012 r. ponownie zaobrączkowaliśmy kolejne trzy młode pisklęta i tak teraz jest już co roku.  W tym czasie na terenie Elektrowni Dolna Odra wykluło się już piętnaście młodych sokołów wędrownych.

Ostatnio, Elektrownia Dolna Odra doczekała się kolejnej rodziny sokołów – tym razem pustułek. W bieżącym okresie lęgowym wykluło się aż sześć piskląt tego niedużego sokoła. Na swoje gniazdo wybrały miejsce w bliskim sąsiedztwie urządzeń blokowych.

Z kolei na terenie składowiska odpadów paleniskowych, od kilku lat osiedlają się jaskółki brzegówki. To najmniej znany z trzech gatunków jaskółek występujących na terenie naszego kraju. – Z założenia obszar składowiska to teren przemysłowy  – informuje  Agnieszka Chorzępa-Pasik, kierownik wydziału ochrony środowiska w ZEDO. - Teren ten jednak okazał się również domem i miejscem, w którym ptaki mogą i co ważniejsze - chcą się rozmnażać. Przystosowana specjalnie dla ptaków w tym celu skarpa stanowi wtórne siedlisko z możliwością powstania blisko 2,5 tysiąca miejsc lęgowych.

Oddział ZEDO dokłada wszelkich starań, aby prace w miejscach osiedlenia się ptaków prowadzone były zgodnie z wymaganiami prawnymi oraz bez szkody dla żyjących tam zwierząt i ptaków. Jest to kolejny przykład symbiozy przemysłu z naturą oraz dowód na to, że PGE GiEK SA troszczy się o środowisko naturalne.

zedolnaodra_site