1 września w Elektrowni Dolna Odra odbyła się druga edycja rajdu pieszego PoWsiNoga 2018 pod hasłem „Nasza mała Ojczyzna w stulecie odzyskania Niepodległości”.

- Licząca 8 km trasa zaczynała się w Elektrowni Dolna Odra i częściowo przebiegała przez jej teren. Następnie, krętymi drogami urozmaiconymi punktami kontrolnymi, prowadziła wokół elektrowni do mety w miejscowości Krajnik. Dlatego druga edycja rajdu nosiła nazwę „W cieniu kominów” – mówi Jacek Śniegowski, dyrektor techniczny PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Oddział Zespół Elektrowni Dolna Odra.

Uczestnicy przez całą trasę mogli podziwiać piękne otoczenie Elektrowni Dolna Odra, która jest zlokalizowana w bliskim sąsiedztwie Parku Krajobrazowego Doliny Dolnej Odry. W wynikach końcowych liczył się nie tylko czas przebycia trasy, ale i uzyskane punkty za zadania, które należało wykonać na 7 punktach kontrolnych. Tu trzeba było wykazać się wiedzą m.in. z zakresu energetyki, leśnictwa, rolnictwa, historii Polski, ratownictwa i pierwszej pomocy przedmedycznej. Osobne zadania z tych dziedzin czekały na dzieci.

W związku z przypadającą na 2018 rok setną rocznicą odzyskania niepodległości, na mecie na uczestników rajdu czekała przygotowana z tej okazji wystawa „Drogi do Niepodległości” oraz atrakcje przygotowane przez gryfińską grupę rekonstrukcyjną „Powstanie Warszawskie”. 

W wydarzeniu udział wzięło 86 osób, wśród nich znaleźli się m.in pracownicy Zespołu Elektrowni Dolna Odra, mieszkańcy Gryfina i okolic, a nawet Szczecina.

zedolnaodra_site