Nowa funkcjonalność umożliwi nam nie tylko zdalne sterowanie urządzeniami, ale także natychmiastowe reagowanie na zmiany parametrów w blokach energetycznych oraz w sieci ciepłowniczej. Wprowadzany system spełni też wysokie wymagania bezpieczeństwa cybernetycznego stawiane obecnie systemom technologicznym, pracującym w obrębie sieci sterowania przemysłowego. Wprowadzone rozwiązania są korzystne zarówno dla elektrowni, jak i dla mieszkańców Gryfina, wpływając na bezpieczeństwo dostaw ciepła – powiedział Sławomir Zawada, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Symphony Plus jest częścią portfolio rozwiązań cyfrowych firmy ABB Ability. Wykorzystuje technologię cyfrową do zarządzania, sterowania oraz kontroli procesów w zakładach przemysłowych, szczególnie w sektorze energetycznym, dzięki czemu możliwe jest obniżenie kosztów i ryzyka projektowego oraz zwiększenie efektywności i rentowności obiektu.

Generalnym wykonawcą prac modernizacyjnych w Elektrowni Dolna Odra jest firma Intec, która powierzyła ABB wdrożenie systemu sterowania Symphony Plus wraz z systemami zabezpieczeń oraz uruchomieniem automatyki i monitoringu pracy węzłów oraz komór ciepłowniczych w kilkunastu lokalizacjach w Gryfinie. Wartość pakietu ABB wynosi łącznie ponad 3 mln zł.

Projekt realizowany w elektrowni Dolna Odra to już kolejne wdrożenie systemu Symphony Plus jakie realizowaliśmy w polskich elektrowniach, zarówno jako projekty modernizacyjne, jaki typu greenfield. Współpracujemy z naszymi klientami, aby jak najlepiej zaspokajać ich potrzeby, wnosząc dogłębną wiedzę z zakresu wytwarzania energii, doświadczenie w obszarze cyfryzacji przemysłu oraz pomagając im osiągać długotrwały rozwój, na przykład dostarczając niezawodne ogrzewanie dla wszystkich mieszkańców – powiedział Kevin Kosisko, dyrektor zarządzający biznesu wytwarzania energii w ABB.

Elektrownia Dolna Odra jest elektrownią systemową. Dysponuje sześcioma blokami o łącznej mocy elektrycznej 1 362 MWe i cieplnej 100,81 MWt. Jest konwencjonalną elektrownią blokową z otwartym układem chłodzenia. Produkowana w Elektrowni Dolna Odra energia trafia do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego i zasila w ciepło miasto Gryfino.

zedolnaodra_site