Najliczniejszą grupą zwiedzających była młodzież, którą interesowało jak  „od kuchni” działa największa w województwie zachodniopomorskim elektrownia konwencjonalna. Wśród zwiedzających nie zabrakło również rodzin pracowników, które chętnie skorzystały z możliwości zobaczenia miejsca pracy swoich najbliższych. Elektrownia Dolna Odra to jeden z największych pracodawców w regionie, a branża energetyczna i możliwość zdobycia wiedzy na temat tego, w jaki sposób powstaje prąd, jest dla wielu sporą atrakcją.

Po czterech latach przerwy postanowiliśmy ponownie zorganizować Dzień Otwarty w Elektrowni Dolna Odra. Zależy nam, aby każdy mógł na własne oczy przekonać się jak wygląda proces wytwarzania energii w elektrowniach należących do PGE GiEK. Wykorzystanie paliw kopalnych do produkcji prądu nie wygląda dzisiaj tak, jak jeszcze kilka lat temu. Dzisiaj liczy się przede wszystkim dbałość o środowisko naturalne i my to rozumiemy. Na przestrzeni ostatnich 20 lat, należąca do PGE GiEK Elektrownia Dolna Odra, zmniejszyła znacząco emisję do atmosfery, tak na przykład emisja dwutlenku azotu została zredukowana o ponad 80%, a pyłu i dwutlenku siarki aż o ponad 90%. W Elektrowni Dolna Odra ciągle modernizuje się procesy produkcji energii elektrycznej i ciepła tak, by odbywały się z jak najmniejszą szkodą dla środowiska – podkreśla Sławomir Zawada prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Wycieczki po Elektrowni Dolna Odra oprowadzali dobrze przygotowani przewodnicy, którzy odpowiadali nawet na bardzo trudne i szczegółowe pytania zwiedzających. Dotyczyły one nie tylko infrastruktury i produkcji energii, ale również specyfiki pracy czy sposobów pozyskiwania surowców energetycznych.

Przed rozpoczęciem zwiedzania  uczestnicy Dnia Otwartego mogli zobaczyć prezentację multimedialną poświęconą tematyce funkcjonowania Elektrowni Dolna Odra.

zedolnaodra_site