Elektrownia Dolna Odra powstała, by zaspokoić zarówno deficyt mocy dla północno-zachodnich terenów kraju, jak i słabą sieć przesyłową. 10 kwietnia 1974 roku nastąpiła synchronizacja pierwszego bloku energetycznego.

 - Pierwsze lata eksploatacji nie były łatwe i wymagały ogromnego wysiłku od ówczesnej kadry inżynieryjno-produkcyjnej, przed którą chylę dziś czoło - powiedział Jacek Kaczorowski, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

- 50 lat pracy Elektrowni Dolna Odra jest przykładem profesjonalizmu i zdolności dostosowywania się do zmieniających się warunków rynkowych i środowiskowych. Energia, którą tworzycie to nie tylko prąd i ciepło, to także siła Waszej wspólnej pracy - podkreśli prezes Kaczorowski.

Przemyślana transformacja energetyczna

Podczas akademii wiele miejsca poświecono transformacji energetycznej, która jest kluczowym czynnikiem umożliwiającym prowadzenie działalności gospodarczej.

- Transformacja energetyczna w sposób szczególny dotyka naszą spółkę, której aktywa produkują energię elektryczną na bazie węgla kamiennego i brunatnego. Elektrownia Dolna Odra - podobnie jak inne nasze oddziały, jest  energetycznym sercem regionu i filarem lokalnej społeczności. Wykracza daleko poza produkcję energii elektrycznej. Transformacja to proces nieunikniony, przynoszący zarówno szansę, jak i wyzwania. Dla elektrowni i regionu, które są związane z tradycyjna energetyką, oznacza to konieczność dostosowania się do nowych warunków i poszukiwania nowych dróg rozwoju – dodał Jacek Kaczorowski.

Do transformacji energetycznej odniósł się także Dariusz Marzec, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej w liście gratulacyjnym przesłanym do załogi.

- Cała branża energetyczna stoi obecnie w obliczu ogromnych wyzwań, związanych z dziejącą się na naszych oczach, największą w historii Polski transformacją energetyczną. Wszyscy musimy podjąć to wyzwanie, jakim jest konieczność zapewnienia nowych, nisko– i zeroemisyjnych źródeł energii. Przed nami więc czas wytężonej pracy związanej z uruchomieniem pełnej mocy nowych bloków gazowo-parowych w Gryfinie, a także szukania i realizacji koncepcji i projektów inwestycyjnych w tej lokalizacji, m.in. w obszarze magazynowania energii, dzięki którym powstaną nowe miejsca pracy - napisał prezes Dariusz Marzec.

Gratulacje dla pracowników

Dyrektor Elektrowni Dolna Odra - Arkadiusz Kwapisz, kierując życzenia i podziękowania podkreślił, że 50-letnia historia zakładu jest przykładem odpowiedzialności pracowników za jej rozwój. 

- Dla każdego z was dzisiejszy jubileusz ma swój wymiar indywidualny. To tu, w elektrowni w większości zaczęło się wasze życie zawodowe, kolejne szczeble kariery, przyjaźnie, niekiedy małżeństwa. Jedną z cech charakterystycznych zawodu energetyka, jest przywiązanie do zawodu trwające bardzo często przez całe życie, nie tylko zawodowe. Energetyka „wciąga” i jednoczy ludzi niezależnie od zajmowanych stanowisk i pełnionych funkcji - dodał Arkadiusz Kwapisz, dyrektor Elektrowni Dolna Odra

Podczas akademii za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej Medalami Złotymi i Srebrnymi Za Długoletnią Służbę uhonorowano 30 osób, natomiast Odznaczenia Za Zasługi dla Energetyki, które przyznawane są za wieloletnią i ofiarną pracę w energetyce oraz szczególne osiągnięcia w rozwoju energetyki wręczono 7 pracownikom. Miłym obyczajem i tradycją w jest docenienie pracowników za długoletnią pracę. W tym roku zaszczytu tego dostąpiło 117 osób. Wśród nich znalazł się Jerzy Majewski, który odebrał gratulacje z okazji 50-lecia pracy. 

Wielu pracowników otrzymało również odznaczenia przyznane przez obchodzący również w tym roku jubileusz 50-lecia Klub Honorowych Dawców Krwi „Kropelka” przy Elektrowni Dolna Odra. Z kolei okolicznościowy dyplom przyznany w zakresie innowacyjności otrzymał Mariusz Dywan.

W obchodach święta uczestniczyli m.in. posłowie, przedstawiciele Rządu RP, władze województwa  zachodniopolskiego, liczni przedstawiciele władz samorządowych, przedstawiciele uczelni, służb mundurowych, spółek i instytucji.

zedolnaodra_site